• Hörntomt med insynsskydd
  • Soligt öst/västläge
  • Två generösa altaner
  • Stor och insynsskyddad uteplats
  • Välplanerad planlösning
  • Goda förvaringsmöjligheter
  • Garage med ladduttag för elbil
  • Gemensam pool och bastu ca 30 m från huset

  • Antal Rum 4 rum varav sovrum 3 - 4
  • Hustyp Friliggande villa
  • Boarea 115 kvm
  • Tomtarea 262 kvm
  • Upplåtelseform Friköpt

Soligt och välplanerat familjehem på insynsskyddad hörntomt med pool runt hörnet

Välkommen till detta trivsamma och välplanerade hem med ett attraktivt läge på en lugn och barnvänlig hörntomt. Här erbjuds ett boende med generösa sällskapsytor, gott om förvaring och härliga uteplatser i både morgon- och kvällssol. Huset ligger i ett fint öst/västläge vilket ger ett fantastiskt ljusinsläpp från morgon till kväll.

Framsidan en perfekt plats för att njuta av morgonkaffet eller frukost i solen. Entrén leder in till en rymlig hall med goda förvaringsmöjligheter i garderober. Här ligger praktiskt klinkergolv vid entrén som övergår i parkettgolv som fortsätter vidare in i bostaden.

På entréplanet finns ett stilrent gäst-wc med grått klinkergolv och kaklade väggar i vitt och grått samt matchande inredning. Intill ligger den funktionella tvättstugan utrustad med tvättmaskin och torktumlare, arbetsbänk, diskho samt gott om förvaring i över- och underskåp.

Det rymliga vardagsrummet har vacker ekparkett och ljusa väggar som skapar en luftig och trivsam atmosfär. Här finns gott om plats för både soffgrupp och matplats. Från vardagsrummet nås uteplatsen som vetter mot baksidan och den privata trädgården.

Köket är stort och luftigt med ljusa skåpsluckor och matchande vitvaror. Matplatsen ligger vid ett stort fönster med utsikt mot trädgården och härifrån finns även utgång till uteplatsen.

Den generösa uteplatsen på baksidan sträcker sig längs huset och ligger skyddat och insynsfritt med ett perfekt läge för eftermiddags- och kvällssol. Här finns gott om plats för både matgrupp och grill – en idealisk plats för sommarens middagar och umgänge. Uteplatsen leder vidare ut till den trevliga trädgården där det finns utrymme för både odling och lek på gräsmattan.

Entréplanet, här finns ett ljust och rymligt sovrum med stora fönster, ekparkettgolv och vita väggar. Det finns också möjlighet att skapa ytterligare ett sovrum.

En trappa upp möts du av en möblerbar och rymlig hall som skapar en flexibel yta för exempelvis arbetsplats eller allrum. Här finns ytterligare två ljusa och rymliga sovrum med stora fönster, ekparkettgolv och vita väggar samt gott om förvaring i garderober. Här finns möjlighet att skapa ytterligare ett sovrum. På övervåningen finns även ett badrum.

Här finns dessutom en praktisk walk-in-closet med takfönster (som tidigare varit barnrum) som ger ett härligt ljusinsläpp och/eller goda förvaringsmöjligheter.

Tomten är en hörntomt omgiven av en spireahäck som ger ett fint insynsskydd. Till huset hör garage med elladdningsuttag. I området finns dessutom tillgång till en gemensam pool endast cirka 30 meter från bostaden, med bastu och möjlighet att hyra lokal för olika aktiviteter och event.

Området är mycket barnvänligt och bilfritt med bra parkeringsmöjligheter för gäster. Här bor du i en trygg och trivsam miljö med närhet till gemenskap och fina utemiljöer.

Ett välplanerat hem med fina sociala ytor, gott om förvaring och härliga uteplatser – perfekt för både vardagsliv och umgänge.

Tomtarea
262 kvm
Vatten och avlopp
Kommunalt vatten året om. Kommunalt avlopp
Plan
Stadsplan (1976-06-08) Stadsplan (1973-11-16)
Utförd
Ja
Datum
29 April 2026
Energiförbrukning
82 kwh/kvm (Atemp) per år
Energiklass
C
Byggnadsår
1978
Byggnadstyp
1½-plansvilla
Boarea
115 kvm
Antal sovrum
3 - 4
Fasad
Tegel, Träpanel
Fönster
3-glas isolerfönster
Övrigt om byggnaden
Samtliga elinstallationer förutom ett eluttag i allrummet har successivt dragits
om i samband med renoveringar i huset.
Renoveringar
1999: Duschrum övre plan renoverades.
2004: Fasadpanel på förrådet byttes förutom dess norrsida.
2006: Nytt dörrlås för entrédörr.
2009: Byte till underhållsfria 3-glasffönster i takkuporna.
2012: Fasadpanel förråd norrsida byttes.
2013: Byte till underhållsfritt 3-glasfönster i duschrum övre plan.
2013: Glaskassett byttes på fönster i klädkammare övre plan.
2015: Samtliga fönster & altandörrar byttes till underhållsfria 3-glasfönster.
2015: Toalett renoverades.
2015: Hela köket renoverades.
2016: Farstukvist byggdes om.
2020: Nytt stuprör & hängränna till förråd.
2021: Pelare till farstukvist målades.
2023: Förrådets fasad målades förutom norrsidan.
2024: Tvätt & målning av farstukvist & husfasad.
2024: De flesta termostaterna byttes.
2025: Förrådets fasad norrsida målades.
2025: Rensning & injustering av ventilationskanaler.
Uppvärmning
11 022 kr
El
7 948 kr
Vatten och avlopp
4 788 kr
SAMFÄLLIGHETSAVGIFT
21 876 kr
Renhållning
2 227 kr
Försäkring
5 724 kr
Övriga kostnader
3 863 kr
Total driftkostnad
ca 57 448 kr/år
Antal i hushållet
2
Årlig elförbrukning
2 977 kwh
Kommentar
Övriga kostnader per år avser fiber/internet
Rättigheter / Gemensamhets-
anläggningar
Gemensamhetsanläggning: Sollentuna helenelund ga:1 ändamål: Vägar, Radio- TV och/eller tele, Grönområden, Garage och/eller parkering, Övrigt Gemensamhetsanläggning: Sollentuna helenelund ga:2 ändamål: Värmeanläggning
Planbestämmelser
Stadsplan (1976-06-08) Stadsplan (1973-11-16)
Totalt
2 400 000 kr
Företag
SEOM
Ellevrantör
SEOM
Elförbrukning KWH /år
2 977
Bolag
IF

Närhet till förskola och skola upp till högstadiet 200 m.

Helenelunds centrum 1,5 km samt en närbutik vid Silverdalstorg 300 m. Fotbollsplan med konstgräs i området 200 m, gym STC Silverdal (300 m) och Edsviken (1,5 km) samt SATS i Sollentuna (4 km). Sollentuna med omnejd finns det att tillgå badhus, bowling, sporthall.

Hållplats Silverdals kapell 7 minuters gångväg till olika busslinjer, 15 minuters gångväg till Helenelunds station till pendeltåg. Tunnelbanelinje 14 från Danderyds sjukhus och tunnelbanelinje 11 från Kista centrum. Silverdals kapell 178 till/från Danderyds Sjh/Jakobsberg, 516 till/från Sergels torg, 526 till/från, Karolinska Sjh, 523 till/från Helenelunds station till/från Hedvigsdalsvägen. Pendeltåg till/från Helenelunds station.

Taxeringsår
2024
Typkod
220, Småhusenhet, bebyggd
Byggnadsvärde
2 505 000 kr
Markvärde
4 099 000 kr
Värdeår
1978
Totalt
6 604 000 kr
Skatt/Avgift
10 425 kr
Bävervägen 72

VÄLKOMMEN PÅ VISNING!

Sö 24/05 2026, KL 12:00 - 12:45

Välkommen!

Susanne Persson