• Sjösidan
  • Hörntomt 1915 kvm
  • Optimal planlösning
  • Vackra originaldetaljer
  • Skafferi och växthus
  • Gårdsplan och garage

  • Antal Rum 7 rum varav sovrum 3 - 4
  • Hustyp Friliggande villa
  • Boarea/Biarea 158 kvm / 107 kvm
  • Tomtarea 1915 kvm
  • Byggnadsår 1937, Ombyggt 1958
  • Upplåtelseform Friköpt

Representativt 30-tal, totalt 265 kvm, med herrgårdskänsla väntar på sjösidan i Norrvikens idylliska villastad. Med en av Norrvikens största tomter får du en privat oas med nästan obegränsade möjligheter. Det är ett hem med karaktär och själ, inflyttningsklart med nylagt tak, modernt kök och badrum samt genomgående fint bevarade original detaljer. Det är ett trivsamt hus där mysig familjekänsla möter tidlös elegans, inte konstigt att nuvarande ägare har bott här i mer än 53 år.

Planerna på en villa- och trädgårdsstad i Norrviken tog form i början av 1900-talet och resulterade i ett mycket eftertraktat område - ”lugnet nära stan”. Här hämtar du nya krafter från stilla och vackra omgivningar och tack vare korta avstånd till skolor, mataffärer och kommunikationer, får du mer tid till familjen och dig själv.

Sjösidan kännetecknas av stora tomter och vacker bebyggelse i en miljö formad av vacker natur och lummiga trädgårdar. Men Norrviken är inte bara en lugn idyll, utan bjuder även på mängder av aktiviteter året runt (kajak, fotboll, löpning, fiske, skridsko mm) allt inom promenadavstånd. Eller badrocksavstånd om du vill ta dig ett dopp från någon av bryggorna.

Tomtarea
1915 kvm
Vatten och avlopp
Kommunalt vatten året om. Kommunalt avlopp
Plan
Vattenskyddsområde (1974-06-20) Tomtindelning (1949-01-12) Stadsplan (1940-11-01) Stadsplan (1929-11-07)
Utförd
Nej
Byggnadsår
1937, Ombyggt 1958
Byggnadstyp
1½-plansvilla med källare
Boarea
158 kvm
Biarea
107 kvm
Antal sovrum
3 - 4
anläggningar
Avtalsservitut Villa Last: Avtalsservitut Villa, 0163-F5216.2
Planbestämmelser
Totalt
284 500 kr
Taxeringsår
2024
Typkod
220, Småhusenhet, bebyggd
Byggnadsvärde
3 442 000 kr
Markvärde
5 800 000 kr
Värdeår
1942
Totalt
9 242 000 kr
Skatt/Avgift
10 425 kr
Stationsvägen 8

VÄLKOMMEN PÅ VISNING!

Patrik Bergström